Borsa Mesleğinin Püf Noktaları…

https://gkcbs.com - https://ebameb.com - https://efe19.com

Yaşlı borsacı ile genç borsacı parkta sohbet ederek dolaşıyorlar. Yaşlı, gence mesleğin püf noktalarını anlatıyor:

-Bak evladım, bu meslekte başarılı olmak için sadece fırsatları değerlendirmek yetmez. Zaman zaman fırsatları da senin yaratman gerekir. Bunun için sürekli dikkatli olman gerekli. Uygun bir yorumla hiç umulmadık olaylar bile, çok büyük fırsatlara dönüşebilir. Bak mesela, şu karşıda gördüğün taze at pisliği sana sadece iğrenç bir şey olarak geliyor olabilir. Ama ben eğer, “Şu pislikten bir lokma alıp ağzına atarsan sana bin lira veririm” dersem, olay senin açından nasıl da büyük bir fırsata dönüşüverir, değil mi? Yapar misin? Genç borsacı “Tabi efendim” der. Birazını alır ağzına atar. Yaşlı borsacı cebinden bin lira çıkartır, gence verir. Bir süre yürürler, genç dayanamaz sorar:

– Hocam, ben size ayni teklifte bulunsaydım kabul eder miydiniz? Bakın ileride de başka bir pislik var. Bin lira karşılığı dener miydiniz?

Yaşlı borsacı “tabi ki” der. O da birazını alıp ağzına atar. Genç borsacı da çıkartır, biraz önce kazandığı bin lirayı iade eder. Bir sure sessiz sessiz yürürler.

Genç yine dayanamaz sorar:

– Hocam. Ne sizin cebinizdeki para miktarı değişti. Ne de benim cebimdeki. Söyler misiniz, biz bu b.ku niye yedik ?

Kurt borsacı cevap verir: – Öyle deme evladım. 2 bin liralık işlem hacmi yarattık!!!

Feyzi Nursal ÖZBEY

Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği 2003 yılı mezunudur. Halen Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir Anadolu Lisesinde Coğrafya Öğretmeni olarak görev yapmaktadır. Bilgi paylaşma , eğitim-öğretim sürecine katkı sağlama adına açılmış aynı zaman da eğlence amaçlı kurulmuş bir sitedir.

FEYZİ NURSAL ÖZBEY